•  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 222
   کد: 161589
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۸/۰۹
   مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطارشهری مشهد خبر داد:

   ساخت دستگاه کاملا ایرانی شبیه‌ساز آموزش راهبری قطار شهری برای نخستین بار در کشور

   مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطارشهری مشهد گفت: بسیاری از مواردی که نمی‌توان در قطار واقعی انجام داد در دستگاه شبیه‌ساز آموزش راهبری مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرد.
   ساخت دستگاه کاملا ایرانی شبیه‌ساز آموزش راهبری قطار شهری برای نخستین بار در کشور

   وحید مبین‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، با بیان اینکه در شهرهایی که سامانه حمل و نقل ریلی (مترو) وجود دارد از دستگاه شبیه‌ساز آموزش راهبری، استفاده می‌شود، اظهار کرد: در این دستگاه دقیقاً کابین قطار شبیه‌سازی‌شده و نرم‌افزاری هم برای آن طراحی شده است که کاربردهای مختلفی دارد.

    
   وی ادامه داد: راهبرهای قطار شهری قبل از نشستن پشت فرمان مترو، آموزش‌های اولیه را در کابین شبیه‌سازی شده می‌بینند. در این دستگاه که تمامی حرکات به ثبت می‌رسد. مربی حرکات را کنترل کرده، از راهبر آزمون گرفته، خطاها را ثبت و به راهبر امتیاز دهد تا راهبر پس از کسب آمادگی لازم ،پشت قطار واقعی بنشیند. همچنین راهبرها باید هر از چندگاهی زیر نظر مربیان دستگاه شبیه‌ساز دوره‌های بازآموزی را طی کنند.
    
   مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطارشهری مشهد تصریح کرد: راهبرهای قطار شهری نیز مانند رانندگان خودرو باید گواهینامه دریافت کنند که ابتدا گواهینامه‌ پایه سه می‌گیرند و به‌مرور زمان باید درجات گواهینامه خود را ارتقا دهند. قطعاً نمی‌توان با قطار واقعی آزمون‌ها و تست‌های مختلفی که باید از راهبران گرفته شود را گرفت و به همین منظور از این دستگاه شبیه‌ساز برای آموزش اولیه راهبران و ارتقای سطح آن‌ها، برگزاری دوره‌های بازآموزی، افزایش آمادگی راهبرها و ... استفاده می‌شود.
    
   وی با اشاره به افزایش آمادگی راهبرهای قطار شهری در زمان وقوع حادثه، گفت: بسیاری از وقایع از جمله افتادن درخت، خراب شدن شبکه و ... که در خطوط ریلی اتفاق می‌افتد را نمی‌توان در دنیای واقعی شبیه‌سازی کرد و می‌توان با دستگاه شبیه‌ساز وقایع را شبیه‌سازی و آموزش‌های لازم را به راهبر داده و عکس‌العمل راهبر را در آن موقع را مورد سنجش و بررسی قرار داد.
    
   مبین‌مقدم افزود: زمانی که اتفاقی در مترو رخ می‌دهد به‌منظور تحلیل و بررسی، عیناً اتفاق رخ داده را در فضای دستگاه شبیه‌ساز آموزش راهبری، شبیه‌سازی کرده و مورد بررسی قرار می‌گیرد و برای آن دستورالعملی نوشته می‌شود.
    
   مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطارشهری مشهد اظهار کرد: این دستگاه تقریباً دو سال است که به صورت عملیاتی وارد مدار شده و در حال استفاده است. با وجود اینکه دستگاه داخل ایران ساخته نمی‌شود، دستگاه شبیه‌ساز آموزش راهبری با کمک کارشناسان موسسه‌ای وابسته به صنایع دفاع و کارشناسان شرکت بهره برداری قطار شهری مشهد برای نخستین‌بار در کشور، ساخته شده است. در حال حاضر شهرهای تهران و تبریز از دستگاه شبیه‌ساز آموزش راهبری نمونه خارجی استفاده می‌کنند که با توجه به شرایط اقتصادی کنونی باید به سمت تولید دستگاه نمونه ایرانی در داخل کشور رفته چرا که اضافه بر صرفه‌جویی اقتصادی، موجب تقویت توان تولیدات داخلی می‌شود. 
   تعداد بازدید: 222
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • پیوندهای مفید
  شهرداری مشهد
  متروی تهران
  متروی شیراز
  متروی تبریز
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 679,670
  تعداد بازدید امروز : 326
  تعداد بازدید دیروز : 1,526
  آخرین به روزرسانی : 1398/09/16 16:07
 • ارتباط با ما
  آدرس :

   مشهد - حاشیه بزرگراه بسیج - مقابل پایگاه چهاردهم شکاری امام رضا(ع)

  تلفن :33 22 42 33- 51 (98+)
  فاکس :11 33 42 33 - 51 (98+)
  رایانامه :metro@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد. 
  تامین و به روزرسانی محتوا:  شرکت بهره برداری قطار شهری
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد