•  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 1198
   کد: 122107
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
   مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطار شهری مشهد در نشست با اصحاب رسانه:

   صرفه‌جویی سالانه 128 میلیارد تومانی خط یک قطار شهری/ یارانه سال 95 بلیت قطار شهری از سوی دولت پرداخت نشده است

   برای ظرفیت خط 2 قطار شهری 40 هزار نفر مسافر تعریف شده که در حال حاضر 15 واگن در این خط فعال است که تا پایان سال به 20 واگن می‌رسد که باید به 100 واگن برسد.
   صرفه‌جویی سالانه 128 میلیارد تومانی خط یک قطار شهری

    مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطار شهری مشهد گفت: با توجه به سفر سالیانه 40 میلیون نفری، صرفه‌جویی 128 میلیارد تومان در مصرف سوخت با افتتاح خط یک قطار شهری داشتیم.
   به گزارش اداره روابط عمومی و امور بین الملل شرکت بهره برداری قطار شهری مشهد، قاسم طاهری  در نشستی خبری که در ساختمان قطار شهری مشهد برگزار شد، اظهار کرد: امسال بهره‌برداری آزمایشی از خط 2 قطار شهری را آغاز کردیم که این تاریخ مصادف با هفتمین سال از بهره‌برداری از خط یک قطار شهری مشهد بود.
   وی افزود: توسعه مترو در مشهد به عنوان دومین کلان‌شهرها به شدت در حال پیشرفت است و در این 6 سال، 175 میلیون جابه‌جایی مسافر داشتیم و 2192 روز در خدمت مردم هستیم و میانگین روزانه استفاده از قطار شهری 130 هزار نفر بوده است.
   مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطار شهری مشهد با بیان اینکه در انجمن حمل و نقل بین‌المللی به عنوان بهره‌بردار برتر در سال 2013 انتخاب شدیم، بیان کرد: خدمات‌دهی ما در خط یک قطار شهری از ساعت 6 صبح تا 22 شب بوده و از ساعت 22 تا 6 صبح نیز تعمیر و نگهداری آغاز می‌شود که در واقع این شرکت در حال خدمات‌رسانی 24 ساعته به زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی است که در تاریخ 29 و 30 اسفند سرویس‌دهی از ساعت 7 صبح تا 23 خواهد بود.
   صرفه‌جویی سالانه 128 میلیارد تومانی خط یک قطار شهری
   طاهری ادامه داد: در هر سفر از قطار شهری نیم لیتر صرفه‌جویی داریم و تقریباً 80 میلیون لیتر تا به امروز صرفه‌جویی در مصرف سوخت با افتتاح خط یک قطار شهری داشتیم بر اساس کار پژوهشی دانشگاهی که به انجام رسیده استفاده هر شهروند از خط یک قطار شهری مشهد سبب منفعت عمومی 3300 تومانی در هر سفر با توجه به کاهش مصرف سوخت می‌شود که با توجه به سفر سالیانه 40 میلیون نفری، 128 میلیارد تومان صرفه‌جویی دارد.
   افزایش ساعت خدمات‌رسانی در ایستگاه فرودگاه خط یک قطار شهری
   وی عنوان کرد: ایستگاه فرودگاه قطار شهری مشهد نیز از امروز تا 15 فروردین سال 96 از ساعت 6 صبح تا 10 شب خدمات‌رسانی خواهد داشت.
   مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطار شهری مشهد با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه اقتصاد مقاومتی نیز گفت: یکی از موارد موردتوجه این شرکت، بومی‌سازی و مهندسی معکوس قطعات موردنیاز قطار شهری توسط مهندسان مشهدی بوده که در سال گذشته نمایشگاه 38 مورد مهندسی معکوس و بومی‌سازی شده قطار شهری برگزار شد که این رقم خوشبختانه امسال به 80 تجهیز رسیده و از طرفی این افتخار را داریم که مترو را گسترش دهیم و برای شهرهای شیراز و تبریز را آموزش راهبری توسط شرکت بهره‌برداری قطار شهری ارائه داده‌ایم.
   طاهری در مورد نصب المان‌ها در خطوط قطار شهری مشهد گفت: یکسری المان‌ها در خط یک قطار شهری مشهد همچون المان انقلاب در ایستگاه امام خمینی(ره) و یا ضامن آهو در میدان طالقانی نصب شده اما نیازمند المان‌های فاخر در ایستگاه‌هایی همچون پروین اعتصامی و یا صیاد شیرازی هستیم.
   وی خاطرنشان کرد: ارتباط خوبی با دانشگاه فردوسی مشهد داریم و پژوهشکده حمل و نقل را در دانشکده فردوسی فعال داریم و امیدواریم دانشگاه حمل و نقل و دانشگاه مترو نیز راه‌اندازی کنیم.
   مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطار شهری مشهد در مورد بهای بلیت خط 2 قطار شهری مشهد گفت: با مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد تا زمان بهره‌برداری ایستگاه شریعتی خط 2 قطار شهری مشهد با 50 درصد تخفیف و قیمت 275 تومان از فردا ارائه می‌شود.
   رام چهارم قطار خط 2 قطار شهری در مسیر مشهد
   طاهری ادامه داد: 3 رام قطار خط 2 واگن قطار شهری مستقیم از چین وارد شد و مابقی آن در تهران تولید می‌شود و تا پایان سال نیز یک رام قطار دیگر تحویل شهرداری می‌شود که با افزودن آن سرفاصله زمانی کاهش می‌یابد.
   وی با بیان اینکه نظم خط یک امسال بالای 98 درصد بوده، گفت: در افق خط یک قطار شهری 13 هزار نفر در ساعت مسافر تعریف شده و ما در زمان پیک رکورد 8 هزار نفر در ساعت را داشته‌ایم که برای این مهم، 100 واگن دیگر باید به خط یک اضافه شود و در حال حاضر 60 واگن در حال خدمات‌رسانی هستند که امیدوارم سال آینده قرارداد تأمین واگن خط یک اعزام شود.
   مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطار شهری مشهد با بیان اینکه میانگین استفاده از خط 2 قطار شهری روزانه 450 نفر است، اضافه کرد: برای ظرفیت خط 2 قطار شهری 40 هزار نفر مسافر تعریف شده که در حال حاضر 15 واگن در این خط فعال است که تا پایان سال به 20 واگن می‌رسد که باید به 100 واگن برسد.
   عدم پرداخت یارانه سال 95 بلیت قطار شهری از سوی دولت
   طاهری در ارتباط با پرداخت یارانه دولتی بیان کرد: در جهان سیستم‌های حمل و نقل عمومی نیازمند کمک از سوی شهرداری‌ها و دولت‌ها هستند البته معدود شهرهایی نیز در جهان خودکفا بوده و کل هزینه را از شهروندان دریافت می‌کنند اما در کشور ما بر اساس قانون سامانه‌های حمل و نقل عمومی باید بهای تمام شده از سوی شهروندان، شهرداری و دولت به صورت مساوی پرداخت شود که یارانه دولتی در سال‌های گذشته دریافت شده اما متأسفانه امسال شهرداری مشهد در مورد یارانه قطار شهری دریافتی از دولت نداشته که امیدواریم در سال آینده این رقم پرداخت شود.
   مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطار شهری مشهد ادامه داد: بهترین کمک دولتی به ما در سال 90 با پرداخت 9 میلیارد تومان بود که این رقم سالانه کاهش یافت و در سال گذشته به 1.2 میلیارد تومان رسید.
   طاهری عنوان کرد: برای چهارشنبه آخر سال ما خدمات مترویی خودمان را ارائه می‌دهیم اما در صورت اینکه خطری مردم را تهدید کند قطعاً خدمات‌رسانی مختل می‌شود.

   تعداد بازدید: 1198
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • پیوندهای مفید
  شهرداری مشهد
  متروی تهران
  متروی شیراز
  متروی تبریز
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,723,201
  تعداد بازدید امروز : 98
  تعداد بازدید دیروز : 1,606
  آخرین به روزرسانی : 1401/03/04 15:08
 • ارتباط با ما
  آدرس :

   مشهد - حاشیه بزرگراه بسیج - مقابل پایگاه چهاردهم شکاری امام رضا(ع)

  تلفن :05133422233
  فاکس :05133423311
  رایانامه :metro@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد. 
  تامین و به روزرسانی محتوا:  شرکت بهره برداری قطار شهری
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد