•  
   منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد
   تعداد بازدید: 41
   کد: 217159
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۹/۲۵

   پارک حاشیه ای و پارکینگ ها ساماندهی و هوشمند شود/ مشهد در بلند مدت نیازمند شهرک فرودگاهی است

   شهردارمشهد با بیان اینکه از پارک حاشیه ای به دنبال کسب درآمد نیستیم، گفت: از حوزه معاونت عمران و حمل ونقل می خواهم که پارک حاشیه ای و پارکینگ های غیر حاشیه ای را ساماندهی و هوشمند کنند.
    شهردار مشهد الرضا(ع)؛

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سید عبدالله ارجائی، در همایش تخصصی روزملی حمل ونقل و رانندگان که با حضور رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر، معاونان شهردار و مدیران شهری برگزارشد، افزود: اصلی ترین سرمایه هر سازمانی نیروی انسانی آن مجموعه است، نیروی انسانی که اگر نباشد هیچ اقدام موثر فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی به سرانجام نمی رسد.
   وی با تبریک روزملی حمل ونقل و رانندگان به فعالین این حوزه، اضافه کرد: امروز در عصری هستیم که با وجود نیروهای دانشی ومتخصص در درون شهرداری، دانشگاه ها و پلیس راهور، در کنار تجهیزات مناسب و اقدامات فرهنگی در حوزه ترافیک می توانیم با همت بیشتر به راحتی جلوی تلفات رانندگی درون شهری را بگیریم؛ زیرا این میزان تلفات زیبنده شهر نیست.
   شهردارمشهد با بیان اینکه اگر بخواهیم تصادفات جرحی درون شهری را نیز به آمار تلفات اضافه کنیم وضع بدتر هم می شود، اظهارکرد: لذا در خصوص اجرای انضباط ترافیکی نیاز به اقدام جدی داریم.
   ارجائی تصریح کرد: برهمین اساس یکی از برنامه های دوره ششم مدیریت شهری که امیدواریم با کمک سازمانهای مردم نهاد، پلیس راهور و فعالین این عرصه بتوانیم آن را اجرایی کنیم بحث انضباط ترافیکی در شهر مشهد است.
   وی اضافه کرد: امروز شهر ما از نظر انضباط ترافیکی در کشور شهرت خوبی ندارد و باید این نقیصه را برطرف کنیم که در این مسیرگام اول را مدیریت شهری برخواهد داشت.
   شهردارمشهد تصریح کرد: دراین مسیر پلیس راهورنیز باید گام دوم را برداشته و بداند که دستگاه قضائی نیز برای حمایت از اجرای انضباط ترافیکی اعلام آمادگی کرده است، اما در این میان نقش مردم پر رنگتر است، که ازهمه همسایگان امام رضا(ع) تقاضا داریم تا با مشارکت در این طرح اجرای صحیح قوانین راهنمایی و رانندگی و فرهنگ درست عبور ومرور را جزو مطالبات روزانه شان قراردهند.
   ارجائی ادامه داد: در این راستا همکارانم در سازمان ترافیک و پلیس راهور برنامه ای را طراحی کنند تا با استفاده از دوربین های ترافیکی پلاک خودروهایی که روی خط عابر پیاده توقف می کنند، پارک دوبل داشته ، جلوی پل توقف کرده و.. را شناسایی و برای رانندگان آنها پیامک هشدار ارسال کنند.
   وی در ادامه به گره های ترافیکی شهر اشاره و خاطرنشان کرد: برخی از نقاط شهر مسدود است و باید برای آن چاره اندیشی کرد لذا از پلیس محترم راهور، معاونت عمران ، حمل ونقل و ترافیک و شورای اسلامی شهر درخواست دارم که رفع دو سه محل که دارای گره ترافیکی بیشتری هستند را در قالب طرحی برای اجرا به بودجه 1401 شهرداری برسانند.
   شهردارمشهد افزود: اکنون وقت زیادی از مردم در ترافیک هدر می رود در حالی که تعداد زیادی از این گره های ترافیکی به خصوص در هسته مرکزی شهر به راحتی قابل حل است.
   ارجائی گفت: یکی از کارهایی که باید انجام دهیم تسهیل امر زیارت است، لذا از حوزه ترافیک خواسته ام که راهکاری برای بازکردن قفل ترافیک هسته مرکزی شهر بیندیشند.
   وی با بیان اینکه توسعه شریان های حیاتی و سرمایه گذاری کردن در پروژه های بزرگ حمل ونقل مانند مترو شاید بازدهی زودهنگام نداشته باشد اما مشکل مردم را حل می کند، خاطرنشان کرد: ما با یک سطح حمل و نقل نمی توانیم مشکلات ترافیکی را حل کنیم و به توسعه خطوط مترو نیاز داریم.
   شهردارمشهد تصریح کرد: البته با اقدامات بدون پشتوانه فکری و مطالعاتی در این حوزه که خطی را شروع کنیم و خطی را نیمه تمام رها کنیم نیز موافق نیستم و آن را درست نمی دانم.
   ارجائی ادامه داد: لذا از معاونت عمران،حمل ونقل وترافیک می خواهیم تا با جدیت به احداث خط سه بپردازند به ویژه محدوده هسته مرکزی شهر و اتصال پایانه امام رضا(ع)، راه آهن و فرودگاه به حرم مطهراین مطالبه جدی ما از این حوزه است و به سرعت این کار باید انجام شود.
   وی اضافه کرد: سپس به دنبال اتصال قاسم آباد به میدان شهدا و یا هر مسیری که آمار و ارقام آن را در اولویت قرار می دهد در حوزه مترو بروید.
   شهردارمشهد در ادامه با تاکید براینکه معتقدیم شهر در بلند مدت مسلما نیاز به احداث یک شهرک فرودگاهی دارد، اظهارکرد: شاید برخی بگویند تحقق شهرک فرودگاهی به عمر این دوره نباشد، خب نباشد، اینکه بیاییم پروژه ای را به هرقیمت تا سه ونیم برابر هزینه ناقص و بدون مطالعه اجرا کنیم تا در دوره ما افتتاح شود که درست نیست، خب افتتاح نشود.
   ارجائی ادامه داد: باند فرودگاه مشهد با تمام خدماتی که فرودگاه ارائه می دهد چون در طول شهر قراردارد، شهر را دچار معضل کرده و قسمت زیادی از آلودگی هوا ناشی از پرواز و فرود هواپیماها از روی شهر است که بنا بر گفته برخی از کارشناسان هر هواپیما به اندازه 400 خودرو دارای نقص فنی آلودگی ایجاد می کند.
   وی تصریح کرد: براین اساس از جناب وزیر راه شهرسازی و استاندار خراسان رضوی و نمایندگان مجلس تقاضا می کنم تا بحث احداث شهرک فرودگاهی را جدی بگیرند، زیرا اگر امروز این کار را آغاز کنیم 10-15 سال دیگر این شهرک محقق خواهد شد اما اگر نکنیم دچار تاخیر خواهد شد زیرا به هرحال مشهد به یک شهرک فرودگاهی نیاز دارد.
   شهردارمشهد به موضوع راه آهن نیز اشاره کرد و گفت : اکنون راه آهن، مشهد را به دو نیمه تقسیم کرده است و درکنار ایجاد گره های ترافیکی دسترسی ها را سخت و برخی از نقاط شهر را کور و همچنین خانه های مردم را که در پشت ریل راه آهن قرارگرفته دچار مشکل کرده است.
   ارجائی با بیان اینکه اگر دست به دست هم بدهیم ایجاد شهرک فرودگاهی شدنی است، اظهارکرد: البته درکنار شهرک فرودگاهی به یک بندر خشک نیز نیاز داریم تا بتوانیم میدان بارمرکزی و نمایشگاه بین المللی را نیز به این محل منتقل کنیم.
   وی در ادامه به زمین های بزرگ مقیاس که باعث مسدود شدن مسیرها شده اند اشاره و تصریح کرد: راه مردم باید باز شود چرا برخی در مقابل باز کردن راه مردم وتسهیل عبور و مرور مقاومت می کنند، مگر ما جز برای خدمت به مردم برسرکار هستیم؟چرا نمی گذارید راه مردم باز شود، گاهی اوقات بخشی نگری مانع اصلی کار است و مصالح مردم پشت آن گیر افتاده است.
   شهردارمشهد افزود: مدیریت شهری یک ریال انتفاع نمی خواهد تنها بگذارید راه مردم باز شده و رفت وآمد شان تسهیل شود تا قلم ها و امضاها در اختیار ما قراردارد بگذارید برای مردم روی کاغذ بچرخد.
   ارجائی در ادامه به مسئله پارک حاشیه ای اشاره و اظهارکرد: امروز مردم از این وضعیت که هنوز خودرو خود را پارک نکرده اند همکارپارکبان ما که بسیار هم زحمت می کشند و در سرما و گرما در حال فعالیت هستند روی سر آنها حاضر شده و به آنها در خصوص داشتن بدهی و نداشتن شارژ تذکر می دهند گلایه دارند.
   وی اضافه کرد: البته این سیاست غلط ماست وگرنه پارکبان ها که مقصر نیستند و تنها وظیفه خود را انجام می دهند.
   شهردارمشهد با بیان اینکه این موضوع باید ظرف مدت معقولی حل شده و پارکینگ ها هوشمند شوند، تاکید کرد: پارک حاشیه ای خیلی خوب است و به آن اعتقاد دارم و باید مدیریت شود اما جلوی آسیب های آن نیز باید گرفته شود.
   ارجائی افزود: برخی از خیابان ها اصلا نیاز به اعمال پارک حاشیه ای ندارند اما خط کشی شده اند، چرا اینکار انجام شده است؟! بروید و این خط کشی ها را پاک کنید، مگر ما پارک حاشیه ای را برای چه می خواهیم؟ما که برای کسب درآمد پارک حاشیه ای را نمی خواهیم، بلکه قسمتی از برنامه مدیریت شهری برای کنترل ترافیک است.
   وی اضافه کرد: شهرداری به پارک حاشیه ای نگاه درآمدی ندارد، پس چرا کوچه های دسته سوم و خیابان هایی که اصلا نیاز به مدیریت پارک حاشیه ای ندارند و حتی مقابل درمنزل مردم را که خیابان اصلی محسوب نمی شود را خط کشی کرده اید؟فردی می خواهد خودرو خودش را پارک کند باید پول بدهد.
   شهردارمشهد ادامه داد: از آن سو مدیریت پارکینگ های غیر حاشیه ای اطراف حرم و هسته مرکزی شهر را می بینیم، پارکینگ احداث شده برای استفاده زائران اما همه در اختیار کسبه است، صبح خودروشان را پارک می کنند و شب آن را خارج می کنند و در مقابل یک دهم هزینه کارواش را در استفاده از پارکینگ پرداخت می کنند.
   ارجائی با تاکید براینکه پارکینگ ها باید هوشمند شود، افزود: هدف از احداث پارکینگ ها این بوده است که اگر مجاور و زائری کار ضروری و مسئله ای دارد خودرو را در پارکینگ پارک کرده و بعداز انجام کار خودرو از پارکینگ خارج شود، اما امروز پارکینگ ها شده تامین کسر پارکینگ کسبه محدوده هسته مرکزی و حرم مطهر، به هرحال هوشمند شدن پارکینگ ها شدنی است و باید این مسئله حل شود.

   تعداد بازدید: 41
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • پیوندهای مفید
  شهرداری مشهد
  متروی تهران
  متروی شیراز
  متروی تبریز
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 2,723,319
  تعداد بازدید امروز : 216
  تعداد بازدید دیروز : 1,606
  آخرین به روزرسانی : 1401/03/04 15:08
 • ارتباط با ما
  آدرس :

   مشهد - حاشیه بزرگراه بسیج - مقابل پایگاه چهاردهم شکاری امام رضا(ع)

  تلفن :05133422233
  فاکس :05133423311
  رایانامه :metro@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد. 
  تامین و به روزرسانی محتوا:  شرکت بهره برداری قطار شهری
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد