•  
   منبع خبر : شهرآرانیوز
   تعداد بازدید: 180
   کد: 198727
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۳/۱۸
   مدیرعامل شرکت بهره برداری قطار شهری مشهد در گفت وگو با شهرآراخبرداد;

   بدهکاری 191 میلیاردی دولت به مترو مشهد

   شهروندان و مدیریت شهری مشهد در 7‌ سال گذشته، حدود 600‌میلیارد‌تومان برای قطار شهری هزینه‌ کرده‌اند اما پرداختی دولت 10‌میلیارد بوده است
    بدهکاری 191 میلیاردی دولت به مترو مشهد

   با شیوع کرونا، شهرداری مشهد برای مبارزه با این ویروس، در کنار اجرای اقدامات مختلف، فعالیت هایی هم به منظور همراهی با مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر شهر انجام داد و با تعلیق مصوبه افزایش نرخ بهای خدمات حمل ونقل عمومی ( مترو و اتوبوس رانی) تا 15 خرداد امسال، یاریگر رفع بخشی از مشکلات اقتصادی تمام شهروندان شد.براساس مصوبه شورای شهر، از تاریخ 15 خرداد 99 نرخ بهای خدمات حمل ونقل عمومی باید برمبنای مصوبه بودجه سال 99 محاسبه می شد. مصوبه پارلمان به شهرداری اجازه داده است تا بلیت قطار شهری را به قیمت 1000 تومان و بلیت اتوبوس درون شهری را به قیمت 750 تومان برساند. با این حال به درخواست شهروندان و همچنین فرمانداری مشهد، مدیران شهری به این نتیجه رسیدند که از صبح روز 16 خرداد فقط بهای خدمات قطار شهری افزایش یابد و تا تصمیم بعدی قیمت بلیت اتوبوس بر همان مبنای سال 98 باقی بماند.
   این اتفاقات و درخواست دولتی ها از مدیریت شهری برای افزایش نیافتن نرخ بهای خدمات حمل ونقل عمومی سبب شد مدیران شهری و اعضای شورای شهر مشهد دوباره قصه تکراری پرداخت یک سوم سهم دولت برای یارانه حمل ونقل عمومی را یادآور شوند. حتی محمدرضا حیدری، رئیس پارلمان شهری مشهد در توئیتی، واریز نکردن این سهم و حواله دادن مطالبات مردمی به سوی شهرداری را غیرمنصفانه دانسته است. همچنین خلیل ا.... کاظمی، معاون عمران، حمل ونقل و ترافیک شهردار مشهد اعلام کرده که در این سال ها شهرداری مشهد در بخش هزینه های مربوط به حمل ونقل عمومی جور دولت را کشیده است.


   فقط 10 میلیارد از 201 میلیارد
   مدیرعامل شرکت بهره برداری طار شهری مشهد در گفت وگو با شهرآرا با بیان اینکه از سال91 تا 98، میزان یارانه ای که دولت برای سهم یک سوم خود مربوط به قطار شهری مشهد پرداخت کرده، فقط 10 میلیارد و 700 میلیون تومان بوده است، افزود: براساس برآورد های هزینه کرد بخش قطار شهری مشهد، دولت طی این سال ها باید 201 میلیارد تومان به مترو مشهد پرداخت می کرد و اکنون مطالبات فعلی ما در این حوزه با کسر 10 میلیارد فوق، 191 میلیارد تومان است.وحید مبین مقدم افزود: در مجموع طی سال های 91 تا 98، قطار شهری مشهد 605 میلیارد تومان برای سیستم مترویی هزینه کرده که یک سوم این مبلغ را شهروندان پرداخت کرده اند و بقیه را با کسر 10 میلیارد دولت، شهرداری مشهد متقبل شده است.
   وی افزود: عمده مخارج قطار شهری مشهد، مربوط به بخش های تعمیر و نگهداری ناوگان، تأمین قطعات و لوازم یدکی، خدمات ایستگاهی و حقوق و دستمزد کارکنان است.
   مبین مقدم اضافه کرد: همچنین براساس محاسبات در سال 99 هزینه یک سفر برای مسافران با سیستم مترویی در مشهد 3000 تومان است که از این مبلغ و براساس مصوبه شورای شهر، مردم سهم خود را که همان 1000 تومان است پرداخت می کنند اما شهرداری علاوه بر سهم خود باید سهم دولت را نیز که در مجموع مبلغ 2000 تومان برای هر سفر است، بپردازد.
   وی تأکید کرد: البته مبلغ فوق برای افرادی است که با من کارت به ایستگاه های مترو وارد می شوند و افرادی که از بلیت تک سفره استفاده می کنند، باید مبلغ 1500 تومان پرداخت کنند و بقیه آن را تا سقف 300 تومان شهرداری می پردازد.

    

   بهای تمام شده خدمات اتوبوس رانی 2793 تومان است

   به گفته مدیرعامل سازمان اتوبوس رانی شهرداری مشهد، بهای تمام شده خدمات اتوبوس رانی برای هر نفر در سال جاری، بیش از 2هزار و 790 تومان است.
   سعید حسینقلی زاده مقدم بیان کرد: در صورتی که امسال بهای خدمات اتوبوس رانی بنا بر مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد افزایش 100تومانی داشته باشد، سهم مردم از بهای تمام شده خدمات اتوبوس رانی 26.8درصد خواهد بود که تقریبا معادل یک چهارم هزینه تمام شده هر سفر است. وی بیان کرد: با وجوداین نرخ فعلی 650 تومان بوده و سهم مردم از بهای تمام شده خدمات اتوبوس رانی 23.3 درصد است.


   تعداد بازدید: 180
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • پیوندهای مفید
  شهرداری مشهد
  متروی تهران
  متروی شیراز
  متروی تبریز
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,832,084
  تعداد بازدید امروز : 339
  تعداد بازدید دیروز : 1,785
  آخرین به روزرسانی : 1400/11/02 13:57
 • ارتباط با ما
  آدرس :

   مشهد - حاشیه بزرگراه بسیج - مقابل پایگاه چهاردهم شکاری امام رضا(ع)

  تلفن :33 22 42 33- 51 (98+)
  فاکس :11 33 42 33 - 51 (98+)
  رایانامه :metro@mashhad.ir
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد. 
  تامین و به روزرسانی محتوا:  شرکت بهره برداری قطار شهری
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد